Blog

"Kotúčové brzdy na bicykli nebrzdia? Odhalte 5 neočakávaných dôvodov teraz!"

Kotúčové brzdy na bicykli nebrzdia? Odhalte 5 možných  dôvodov teraz!

Kotúčové brzdy sú neoddeliteľnou súčasťou moderného bicykla a elektrobicykla. Ponúkajú vynikajúci brzdný výkon a sú spoľahlivé v rôznych poveternostných podmienkach a dosahujú vysokú brzdnú účinosť aj pri nepriaznivých podmienkach. Ale čo keď vaše kotúčové brzdy zrazu  nebrzdia? V tomto článku si predstavíme päť častých problémov a ich riešenia.


1. Opotrebené brzdové platničky

Problém: Platničky na bicykel  sú srdcom kotúčových brzd.  Keď sú opotrebné, znížuje sa brzdný účinok a zvýši sa hlučnosť .

Riešenie: Výmena brzdových platničiek na bicykli .  Výmena platničky na bicykel je pre šikovného domáceho mechanika jednoduchý, ale účinný krok na zlepšenie brzdného výkonu. V našom eshope nájdete brzové platničky Shimano a Sram ale aj od iných renomovaných  výrobcov, ktoré ponúkajú vynikajúci brzdný výkon. Platničky na bicykel nájdete  na https://www.chcemebike.sk/platnicky/

2. Poškodený brzdový kotúč

Problém: Brzdové kotúče na bicykel patria medzi najviac namáhané súčiastky a časom sa môže kotúč opotrebovať  alebo deformovať, čo vedie k neefektívnemu brzdeniu. K nadmernému opotrebeniu dochádza hlavne pri špatnej technike jazdy a nesprávnom brzdení. V dnešnej  Dobe výrobcovia bicyklov a elektrobicyklov hrajú na cenu a často sa stretávame s elektrobicyklami na ktoré sa kôli cene montujú brzdové kotúče menších priemerov ktoré sú určené pre klasické bicykle. Tým pádom neposkytujú dostatočnú brzdnú plochu hlavne vzhľadom k vyššej váhe elektrobicykla. Tento problém je možné jednoducho odstrániť výmenov za väčší priemer kotúča.

Riešenie: Vymena kotúča je jediná možnosť. Dôležité je zvoliť správnu tvrdosť kotúča k platničkám, pretože pískajúce brzdy na bicykli je strašná otrava.Na výber máme veľké množstvo brzdových kotúčov, ktoré majú výborné brzdné schopnosti. https://www.chcemebike.sk/brzdove-kotuce/

3. Nevhodná brzdová kvapalina

Problém: Kvapalina v kotúčových brzdách musí byť kompatibilná so systémom, inak môže dôjsť k výkyvom v brzdnom výkone.Daľším problémom býva vzduch v kvapaline . Stará brzdová kvapalina .  Brzdova kvapalina do bicykla  časom degraduje a stárne.

Riešenie: Pre správny výber odporúčame zistiť podľa výrobcu a druhu brzdového systému presnú náplň kvapaliny. Pokiaľ si neviete pomôcť, obrátte sa na svojho servisného technika alebo kontaktujte nás. https://www.chcemebike.sk/kontakt/

4. Zle nastavené brzdy

Problém: Zlé nastavenie môže byť výsledkom neodborného servisu, ale aj výsledkom domácej údržby bez správnej odbornosti .

Riešenie: V našom servise vám brzdy odborne skontrolujeme a nastavíme, aby fungovali tak, ako majú. Ponuku výhodných balíčkov nájdete na: https://www.chcemebike.sk/servis-bicyklov-balicky/

5. Znečistený brzdový systém

Problém: Brzdový systém môže byť ovplyvnený  znečistením, či už blatom, prachom alebo mastnotou.

Riešenie: Pravidelná údržba a čistenie brzdového systému sú potrebné pre optimálny výkon. Ak nemáte skúsenosti s touto údržbou, môžete využiť náš servis. Ak si však chcete problém vyriešiť doma, v našom eshope nájdete všetky potrebné náradia a čistiace prostriedky :https://www.chcemebike.sk/cyklo-naradie/

 

Čítať článok
Zlodeji kradnú bicykle a elektrobicykle najmä z verejných priestranstiev a spoločných pivníc
Zlodeji kradnú bicykle a elektrobicykle najmä z verejných priestranstiev a spoločných pivníc

5 tipov ako ochrániť bicykel pred krádežou

 • Počet krádeží bicyklov a elektrobicyklov rapídne narastá.
 • Najčastejšie sú bicykle odcudzené zo spoločných priestorov a pivníc, ale aj z verejných cyklostojanov alebo priestorov.
 • Sú zlodeji, ktorí sa špecializujú najmä na novšie a drahšie horské bicykle či e-biky, ale sú hlavne skupiny, ktoré ukradnú všetky druhy a značky bez rozdielu hodnoty. Preto ani vaša mašina nie je v bezpečí.
 • Nepodceňujte tento stav a neponúkajte zlodejom ľahký zárobok na zlatom podnose.
 • Zabezpečenie, do ktorého investujete, je len zlomok hodnoty z bicykla alebo elektrického bicykla a dokáže ho efektívne ochrániť pred dlhoprstými.

V posledných rokoch je súpajúci trend cyklistiky a záujem ľudí o kúpu bicykla či elektrobicykla, a to z rôznych dôvodov. Cyklistika zažíva svoje najlepšie časy a ľudia objavili jej výhody a benefity.

ALE POZOR. So zvýšeným záujmom ľudí o cyklistiku však výrazne narastá aj počet krádeží. Ročne sa na Slovensku ukradnú stovky bicyklov.

Podľa štatistiky ukradnutých bicyklov je hlavnou sezónou cyklozlokrádeží obdobie od apríla až do októbra, pričom najviac sa ich ukradne počas dovolenkového obdobia od júla do konca augusta. Zlodeji majú v merítku hlavne drahšie horské bicykle a elektrobicykle, ktoré vedia následne predať za vyššiu cenu. Cena kvalitného horského bicykla či elektrobicykla sa totiž pohybuje až v tisícoch eur. Veľmi obľúbené značky sa kradnú často na objednávku.

Najjednoduchší spôsob ako ochrániť svojho miláčika pred zlodejmi, je myslieť na to vopred a zlodejom čo najviac sťažiť krádež kombinovanou viacprvkovou ochranou, ktorá stojí len zlomok ceny bicykla či elektrobicykla.

ako zabrániť krádeži bicyklu

Preto Vám prinášame 5 tipov ako oň neprísť.

Uskladňujte a odkladajte bicykel na bezpečnom mieste

Ideálne je, keď si viete bicykel bezpečne odložiť do zabezpečenej miestnosti alebo do priestoru, ktorý chránený pred vstupom cudzích osôb. Na verejných priestoroch zvoľte miesto, kde je zvýšený pohyb ľudí, najlepšie pod kamerovým dohľadom.

Najrizikovejšie je odložiť bicykel alebo elektrobicykel na odľahlom opustenom mieste. Prípadne do spoločných priestorov pivníc. Aj keď sú vchody do bytových domov čoraz viac chránené proti vniknutiu zlodejmi, tí ale čoraz viac používajú sofistikované a prepracované metódy ako sa dostať do priestorov, kde sú uskladnené bicykle.

Rozmýšľajte tiež nad tým, kde publikujete fotografie vášho bicykla, ako aj vaše obľúbené trasy so zastávkami na občerstvenie. Krádeže na objednávku fungujú prepracovane. Zlodeji si vytipujú jednotlivé mašiny na sociálnych sieťach v cyklistických skupinách a aplikáciach kde ľudia často pridávajú fotky, ale aj presné GPS záznamy z jednotlivých jázd, ktoré začínajú priamo z ich domu. Pre zlodeja je potom ľahké zistiť kde parkujete bicykel, ako často a v akom čase chodíte na výjazdy, aké sú vaše obľúbene trasy, kde sa zastavujete na pivko po ceste domov a podobne.

Kvalitný zámok

Zámok na bicykel sa dá kúpiť už za pár eur, ale pri ochrane bicykla ide len o kozmetický doplnok, ako o spôsob prevencie proti krádeži. Pri kúpe zámku si premyslite, či vám viac vyhovuje spôsob uzamykania na kľúč alebo na číselný kód. Kľúč môžete stratiť a číselný kód zabudnúť. No najspoľahlivejšie sú na klúčik. Najlacnejšie káblové a lankové zámky sú jednoduché, ľahké, ľahko prenosné a skladné. Ale pre zlodeja predstavuje prekážku, ktorú prekoná v priebehu niekoľkých sekúnd. V priemere trvá prerezať zámok brúskou cca 35 sekúnd a na prestrihnutie lacného zámku potrebuje 4 sekundy.

Bezpečnejšie sú reťazové oceľové či titánové zámky, skladacie zámky a „U“ zámky. Nevýhodou je ich vyššia cena, hmotnosť či horšia skladnosť. Aj tieto dokáže zlodej prekonať, ale potrebuje viac času a hluku. Preto je pre nich riskantné riešiť taký bike a riskovať, že ho chytia... to nechce žiadny zlodej. Preto keď už je v pivnici kde je viac bicyklov na výber, siahne radšej po tom, ktorý nie je uzamknutý alebo len pomocou jednoduchého zámku. Ideálne je preto kombinovať viaceré typy zámkov a chrániť rám aj kolesá bicykla.

kvalitný zámok-na bicykel proti krádeži

Vždy ho zamknite

Viem... je to otravné a nie vždy sa nám chce vyťahovať zámok a zamykať bicykel, ale aj keď si iba idete doplniť vodu, do potravín na rýchly nákup, alebo si potrebujete odskočiť na čerpacej stanici, nenechávajte bicykel nechránený, ak je to možné. Viete ako sa hovorí príležitosť robí zlodeja.

Registrujte svoj bicykel

Registrácia bicykla do databázy je dobrou prevenciou. Každý bicykel má svoje výrobné číslo a cieľom registrácie je snaha zabrániť rozpredaju ukradnutého bicykla alebo ho aspoň skomplikovať. V rámci európskych krajín fungujú rôzne databázy podporované aj štátnymi inštitúciami. Napríklad v Česku a na Slovensku sa môžete zaregistrovať do systému CEREK (Centrálny register bicyklov).

GPS zariadenia a poistenie proti krádeži

Ďalšiou kapitolou sú u zlodejov veľmi obľúbené elektrobicykle. V dnešnej dobe je už na trhu veľa sledovacích zariadení, ktoré sa dajú skyť do rôznych častí elektrobicykla alebo bicykla. Jedným z najpredávaneším u nás je GPS Tracker pre e-bicykle BIKE TRAX.

Miniatúrny GPS lokátor, ktorý sa spáruje s aplikáciou PowUnity Bike a inštaluje sa do motorového priestoru e-bicykla, vďaka čomu je pre zlodejov neviditeľný.

Pomocou GPS súradníc lokátor každých 10 sekúnd aktualizuje aktuálnu polohu, ktorú budete môcť sledovať v aplikácii v akejkoľvek GSM sieti vo viac ako 60 krajinách V prípade krádeže môžete pomocou aplikácie nasmerovať políciu priamo na váš e-bike.

Ďaľšie funkcie:

 • Bike Pass – do aplikácie si môžete nahrať všetky informácie a identifikačné údaje vášho elektrického bicykla, takže bude jednoduchšie identifikovať ho v prípade krádeže.
 • Denník trasy - automaticky zaznamenáva každú jazdu bez nutnosti manuálneho spúšťania.

Pretože kombinácia viacerých bezpečnostných prvkov je pre zlodeja nočná mora, odporúčame pridať si do balíčka ochrany aj poistenie elektrobicykla alebo bicykla, aj keď nie je na rozdiel od automobilu povinné. Pre niektorých cyklistov ale môže byť vhodným riešením. Dá sa spojiť s poistením proti úrazu. Pokiaľ potrebujete pomôcť, obráťte sa na nás a my Vám s radosťou vysvetlíme, akú ochranu bicykla poisťovňa požaduje, kde všade vám ho môžu ukradnúť, aby ste dostali peniaze a podobne.

Poistenie na mieru

Poisťovne ponúkajú aj rôzne kombinované produkty, ako poistenie domácnosti alebo cestovné poistenie s krytím bicykla, no zorientovať sa v tom chce ozaj veľa času a študovania preto Vám v našej predajni ponúkame produkt Poistenie na mieru cyklistom.

Toto poistenie preplatí krádež bicykla alebo elektrobicykla, a to kdekoľvek, nielen na adrese poistenia, ako je to v prípade poistenia domácnosti. „Poistenie bicykla preplatí krádež uzamknutého bicykla alebo elektrobicykla z parku, spred obchodu, z bytu či z pivnice, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí,“ Podmienkou poistného krytia je uzamknutie definovaným typom zámku o nejakú pevnú súčasť, napríklad pevný stojan na bicykle, plot či zábradlie, pričom je dôležité uzamknúť nielen rám, ale aj koleso bicykla. „Aktuálne akceptujeme ako určitú formu zabezpečenia bicykla namiesto definovaného typu zámku aj smart zariadenie s GPS spárované s aplikáciou v telefóne", uvádza poisťovňa.

Nový aj starší

Cyklisti si môžu poistiť nový bicykel priamo pri jeho kúpe u nás v predajni. Poistiť si je však možné aj starší bicykel, a to do veku 3 rokov. Ak ste si v minulosti bicykel zakúpili a nepoistili, neváhajte nás kontaktovať.

Môžete si však poistiť aj bicykel, ktorý ste zakúpili inde. Je potrebné priniesť záručný list, pokladničný doklad a bicykel.
S poistením bicykla získavate zadarmo aj výhodné asistenčné služby, ktoré vám pomôžu v nečakaných situáciách v rámci celej Európy. Asistenčné služby v prípade nehody zabezpečia odvoz cyklistu do zdravotníckeho zariadenia, odvoz do servisu bicyklov či jeho opravu po nehode.

Čítať článok
Uv ochrana a filtre – prečo si zaobstarať kvalitné cyklistické okuliare
Uv ochrana a filtre – prečo si zaobstarať kvalitné cyklistické okuliare

Slnečné okuliare sú dôležitou súčasťou ochrany očí pred škodlivými účinkami ultrafialového (UV) žiarenia slnečného svetla. UV žiarenie môže spôsobiť rôzne problémy so zrakom, ako napríklad sťažené videnie, poškodenie rohovky a zvýšené riziko vzniku šedého zákalu. Preto je dôležité vybrať si slnečné okuliare s UV ochranou.

Kategória UV ochrany

Pri výbere slnečných okuliarov by ste mali zvážiť niekoľko faktorov. Jedným z týchto faktorov je kategória UV ochrany. V súčasnosti existujú tri základné kategórie UV ochrany - 0, 1 a 2. Kategória 0 znamená, že okuliare neposkytujú žiadnu UV ochranu, kategória 1 poskytuje nízku úroveň ochrany a kategória 2 poskytuje strednú úroveň ochrany. Pre optimálnu ochranu by ste mali vybrať slnečné okuliare s kategóriou 2 alebo vyššou.

Filtre

Okrem UV ochrany by ste mali tiež zvážiť použitie filtrov v slnečných okuliaroch. Filtrovanie svetla môže pomôcť zlepšiť videnie a znížiť nepohodlie z prejavenia svetla v oku. Tieto filtre môžu byť vhodné pre rôzne aktivity, ako napríklad pre športovcov.

Okrem ochrany a filtrov je pri výbere slnečných okuliarov dôležité zvážiť aj ich pohodlie a dizajn. Slnečné okuliare, ktoré vám nesedia dobre alebo sú príliš ťažké, môžu spôsobiť nepohodlie a nepríjemné zážitky. Zároveň by ste mali zvážiť aj dizajn okuliarov, pretože správne vybraný dizajn môže doplniť váš štýl a zlepšiť vašu celkovú vizuálnu prezentáciu.

Okuliare značky Neon

Slnečné okuliare Neon sú skvelou voľbou pre športovcov, ktorí potrebujú ochranu a filtre na zlepšenie videnia v rôznych svetelných podmienkach. Okuliare Neon majú kategóriu 3 UV ochrany a sú vybavené polarizačnými filtrami, ktoré pomáhajú znižovať oslnenie a zlepšovať kontrast. Tieto funkcie sú ideálne pre športy, pri ktorých trávite čas na slnku, ako napríklad bežkovanie, jazdenie na bicykli a kolieskových korčuliach.Vďaka svojej nízkej hmotnosti sú odporúčané aj pre beh.

Krátko zhrnuté, keď si vyberáte slnečné okuliare, je dôležité zvážiť kategóriu UV ochrany a použitie filtrov, ktoré môžu zlepšiť videnie. Cyklistické okuliare značky Neon sú skvelou voľbou pre športovcov, ktorí potrebujú výkonné slnečné okuliare, ktoré dokážu ochrániť oči a zlepšiť výkon v rôznych svetelných podmienkach. Pri výbere slnečných okuliarov sa teda uistite, že poskytujú dostatočnú ochranu pred UV žiarením a zodpovedajú vašim konkrétnym potrebám.

Slnečné okuliare značky Neon sú navrhnuté s ohľadom na pohodlie a výkon. Majú kvalitné šošovky, ktoré sú odolné proti poškriabaniu a všetky materiály použité pri výrobe sú odolné a trvanlivé. Okuliare Neon majú tiež moderný dizajn, ktorý bude vyzerať skvele nielen pri športe , ale aj v bežnom živote.

Čítať článok
Ako vybrať správny cyklistický dres
Ako vybrať správny cyklistický dres

Jazda na bicykli je vynikajúci spôsob, ako si dopriať trochu pohybu a udržať si zdravie a vyčistiť si hlavu od problémov. Skoro vždy si prinesiete krásne zážitky z bicyklovania, aj keď vonku nie je ideálne počasie. Dnes si trochu rozoberieme cyklodresy. Ako nám pomáhajú prekonať nepriaznivé počasie a udržujú nás počas jazdy sviežich a v pohode.

Kvalita nadovšetko

Kvalitný cyklistický dres vám pomôže udržať si pohodlie a tepelný komfort počas jazdy, či už je zima alebo teplo.
Je to základný kus oblečenia pre cyklistov všetkých úrovní, či už s bicyklom začínate, alebo ste skúsený jazdec, ktorý na ňom trávi hodiny každý týždeň.

Tie najlepšie materiály

Cyklistické dresy sú vrchné časti oblečenia , ktoré cyklisti nosia ako hlavnú vrstvu. Zvyčajne sú vyrobené z kvalitných syntetických tkanín, no niektoré modely sú vyrobené z drahších a kvalitnejších funkčných materiálov. Tieto materiály zaručujú dokonalý odvod potu a majú schopnosť rýchlo sa vysušiť. Počas jazdy vás udrží v suchu a pohodlí.

Cyklistické dresy sa vyrábajú v rôznych štýloch a farbách, ktoré dokonale zvýraznia váš osobitný štýl. Veľmi obľúbené medzi cyklistami sú pestré farby, ktoré plnia aj bezpečnostnú funkciu a to, že je vás lepšie vidieť či už na ceste, alebo aj v lese. Niektoré sú navrhnuté vo farbách pretekárskych tímov. Pri bicyklovaní jepriam nutné mať dres, ktorý je priedušný, ale zároveň poskytuje dostatočnú potrebnú ochranu jazdca.

Kľúčové vlastnosti, ktoré treba brať do úvahy pri výbere cyklistického dresu

Prvý a rozhodujúci faktor je spôsob a frekvencia využitia.

Pokiaľ zvažujete kúpu nového cyklodresu len na občasné víkendove výlety, úplne skvelo vám poslúži dres v strednej triede niekde od 20 eur.

Ak vaše dobrodrúžstva začínaju naberať na intenzite, určite by som zvolil triedu vyššej kategórie. Funkčnosť a strih sú neporovnateľné a zážitok z bicyklovania sa znásobuje.

pánsky dlhý cyklistický dres

Tieto kvalitnejšie cyklodresy sú vždy navrhnuté a testované profesionálnimi jazdcami a pri použití kvalitných a funkčných materiálov sa cena razantne zvyšuje. Tieto dresy začínajú niekde od 80 eur. Je to nemalá suma, no zatiaľ nám každý zákazník sprostredkoval skúsenosť so slovami, že to bola jeho najlepšia investícia. Pokiaľ nevieš ako vyzerajú cyklodresy navrhované profesionálmi, pozrite si naše pánske cyklistické dresy alebo dámske cyklistické dresy z našej ponuky.

V každom prípade by som sa vyhol dresom s pochybným pôvodom alebo z Číny. Pomerne vždy sa jedná o falzifikát známej značky, aj keď nie je priamo vyobrazená na drese, ale snaží sa ju napodobniť logom alebo farbami. Tieto dresy vyzerajú veľmi lákavo či už vzhľadom alebo cenou, no kvalita je asi taká ako handra na podlahu.

Strih

Pri kúpe cyklistického dresu chcete nájsť taký, ktorý vám dobre sedí. Pri cestných cyklistoch je dôležité, aby bol
dostatočne priliehavý - tým znižuje odpor vzduchu. Nemálo dôležité je, aby vás chránil pred vetrom a zároveň zostal pohodlný. Tieto dresy sú strihovo ušité tak, že predná strana v páse je kratšia a zadná dlhšia - je to kvôli posedu na cestnom bicykli, kde je cyklista v predklone a dres zabezpečuje ochranu krížov a na druhej strane nie je potrebné tolko materíálu v oblasti brucha.

Pre jazdcov, ktorí sa radi rútia dole trailom alebo využívaju bicykel na turistiku, je dôležité pohodlie. Túto vlastnosť skvelo zaručia mtb dresy , pretože su strihovo voľnejšie a poskytujú jazdcovi viac pohodlia.

Štýl

cyklistický dres Alé

Existuje veľa rôznych štýlov cyklistických dresov, vrátane vypasovaných, voľných a športových strihov. V dnešnej dobe nie je už nič výnimočné si dať vyrobiť dres na mieru pre seba a svojich kámošov s vlastným menom či logom, dokonca vo vlastných farbách.

Ochrana

Najlepšie cyklistické dresy sú tie, ktoré vás chránia pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Hľadajte dres, ktorý je odolný proti
vetru, dažďu a slnku.

To je všetko pekné, ale teraz sa ponúka otázka kde taký dres kúpiť a ako si vybrať?

Cyklistické dresy nájdete vo väčšine veľkých obchodov so športovými potrebami, ako aj
v internetových obchodoch. Ak s cyklistikou začínate, môže byť užitočné zajsť niekam do predajne, kde vám odborne poradia a môžete si dres aj pohodlne vyskúšať. U nás v Chcemebike na Kláštornej ulici 1 v Prievidzi, ti náš vyškolený a skúsený personál s radosťou poradí pri výbere.

Pokiaľ nie si z nášho mesta, nezúfaj, nie je nič stratené... Jednoducho navštív náš web a vyber si svoj nový dres a pokiaľ si nebudeš vedieť rady, kľudne nám zavolaj a s výberom ti pomôžeme. Následne si ho môžeš objednať a ak by sa ti predsa len nepozdával, môžeš ho do 14 dní vrátiť alebo vymeniť. U nás máš záruku vrátenia penazí.

Záver

Cyklistika je skvelá forma cvičenia a môže byť nesmierne obohacujúca. Čoskoro zistíte,
aký skvelý je to pocit byť aktívny a zdravý.

Cyklistika je vynikajúci spôsob, ako si udržať kondíciu , čistú myseľ a nazbierať kopu krásnych zážitkov a nových priateľov. Jazda na bicykli nám dáva ohromnú voľnosť, ktorú je potrebné podčiarknuť kvalitným cyklodresom, lebo len pokiaľ bude vaše telo v pohode, vy môžete naplno navnímať všetky tie krásy z bicyklovania.

Čítať článok
Delenie športových slnečných okuliarov
Delenie športových slnečných okuliarov

Športové okuliare sú užitočným a potrebným doplnkom pre mnoho ľudí, ktorí radi športujú v prírode alebo vonku. Okuliare sú zložené z viacerých dielov, prevažne z rámu a šošoviek. Šošovky sú často najdôležitejšou súčasťou okuliarov, pretože určujú, ako dobre vidíte a poskytujú potrebnú ochranu pre vaše oči.

Šošovky slnečných okuliarov sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré majú svoje špecifické vlastnosti a ponúkajú viac úrovní ochrany pred slnečným žiarením. Najbežnejšie materiály, z ktorých sa šošovky vyrábajú, sú sklo, CR-39, polykarbonát a polarizačné šošovky. Každý z týchto materiálov má svoje výhody a nevýhody a môže sa používať na rôzne účely.

 • Sklenené šošovky sa často používajú v luxusných slnečných okuliaroch, pretože poskytujú vynikajúcu optickú kvalitu. Sú veľmi odolné a odolávajú poškriabaniu, ale sú ťažšie ako iné druhy šošoviek a môžu byť nebezpečné v prípade, že sa rozbijú.
 • CR-39 je plastový materiál, ktorý sa používa na výrobu šošoviek s menšou hmotnosťou a nižšou cenu ako sklo. Sú veľmi odolné voči poškriabaniu a sú tiež ľahšie ako sklenené šošovky.
 • Polykarbonátové šošovky sú vynikajúcou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú šošovky, ktoré sú odolné voči poškriabaniu a zároveň ľahké ako pierko. Sú vyrobené z plastového materiálu, ktorý je takmer nezlomiteľný.
 • Polarizačné šošovky majú špeciálnu vrstvu, ktorá zabraňuje odleskom a zlepšuje kontrast a ostrosť obrazu. Sú ideálne pre ľudí, ktorí trávia veľa času na vode alebo v blízkosti povrchu, kde je veľa odleskov.
 • Fotochromatické šošovky sú unikátnym typom šošoviek, ktoré sa prispôsobujú meniacej sa intenzite svetla. Sú schopné stmavnúť v slnečnom svetle a rozjasniť sa v tme alebo v priestoroch s umelým osvetlením. To znamená, že môžu byť použité v rôznych situáciách, kedy potrebujete chrániť svoje oči pred intenzívnym slnečným žiarením, ale zároveň potrebujete jasné videnie v tme alebo v priestoroch s nedostatkom svetla.

neon pánske cyklistické okuliare

Napríklad na bicykel alebo behu, keď vychádzate z tmavého lesa na svetlo, potrebuje vaše oko istý čas na prispôsobenie sa novému prostrediu a na krátky čas nevidíte jasno. Tento čas odozvy oka dokážu minimalizovať okuliare práve s týmito polarizačnými šošovkami. Ďalšia výhoda je v tom, keď napríklad pri cyklistike nemusíte pri prechode rôznymi svetelnými podmienkami púšťať riadidla, aby ste si v tmavom prostredí dali okuliare dole z očí, ale môžete sa naplno venovať práve dobre rozbehnutému zjazdu. Všetko za vás vyriešia štýlové cyklistické okuliare s fotochromatickými šošovkami. Fotochromatické šošovky sú ideálne pre ľudí, ktorí trávia veľa času vonku, najmä ak sa pohybujú v rôznych svetelných podmienkach. Ďalšie využitie  si nájdu pri  jazde autom v rôznych častiach dňa alebo pre turistov, ktorí sa pohybujú medzi svetlými a tmavými miestami počas svojho výletu.

Fotochromatické šošovky fungujú na základe tzv. fototropického procesu, čo znamená, že sa prispôsobujú meniacemu sa svetelnému podnetu. Tento proces sa spúšťa pomocou molekúl, ktoré sa nachádzajú v šošovkách a ktoré reagujú na ultrafialové (UV) svetlo. Keď sú vystavené UV svetlu, tieto molekuly sa aktivujú a spôsobia, že sa šošovky stmavnú. Keď sa opäť dostanú do priestoru bez UV svetla, molekuly sa deaktivujú a šošovky sa vrátia do svojho pôvodného stavu.

Pri kúpe fotochromatických okuliarov si môžete vybrať z rôznych farebných tónov šošoviek, ktoré sú dostupné. Zväčša sú dostupné v odtieňoch hnedej, sivej alebo žltej. Hnedé šošovky sú ideálne pre jasné podmienky a sivé pre tmavé podmienky, zatiaľ čo žlté šošovky zlepšujú kontrast a sú ideálne pre použitie v slabo osvetlených priestoroch.

Výber správnych slnečných okuliarov môže byť pre niektorých z nás zložitý. Je dôležité vybrať si šošovky, ktoré zabezpečujú dostatočnú ochranu pred slnečným žiarením a ktoré sú pohodlné a bezpečné.

V konečnom dôsledku sú fotochromatické okuliare skvelou voľbou pre tých, ktorí potrebujú ochranu očí pred slnečným žiarením a zároveň si chcú užívať jasný obraz v rôznych svetelných podmienkach. Sú praktické, pohodlné a štýlové a zabezpečia vám, že vám vaše okuliare nebudú brániť v tom, aby ste si užívali aktivity vonku bez ohľadu na to, aké sú aktuálne svetelné podmienky.

Ak teda zvažujete kúpu slnečných okuliarov a potrebujete univerzálny pár, ktorý vám bude slúžiť po celý rok, tak fotochromatické okuliare budú skvelou voľbou. Stačí si len vybrať tie správne šošovky a rámový dizajn a môžete sa tešiť na chránené a pohodlné videnie v akejkoľvek svetelnej situácii.

Čítať článok
Cyklistický denný tábor v Prievidzi 2021
Cyklistický denný tábor v Prievidzi 2021

Náš cyklistický tábor pod záštitou Chcemebike.sk sme sa rozhodli spraviť naozaj v poslednú chvíľu. Preto sme ho nazvali aj nultý ročník. Napriek tomu, že mali rodičia na prihlásenie do tábora necelý mesiac, sa nám prihlásilo viac detí ako sme čakali. Tábor sa mohol začať! 

Deň prvý

cyklistický tábor pre deti

Prvý deň tábora sme sa s deťmi poriadne zoznámili a prešli rovno ku koordinačným cvičeniam. Tieto cvičenia boli zamerané na koordináciu na bicykli počas pomalej alebo rýchlej jazdy, ale tiež v simulovanej premávke. Počas cvičení zistili aj tí najschopnejší pretekári kde majú svoje rezervy. Všetci sme si toto doobedie veľmi užili!

Po čiastočne vyčerpávajúcom doobedí sme si dali obed v Rekreačnom stredisku Púšť, ktoré sme mali ako základňu a každý deň sme sa tu stretávali aj končili. Po obede sme išli naše novonadobudnuté skúsenosti preskúšať aj v reálnej premávke. Zvolili sme trasu cez mesto, kde sme sa učili správne odbáčanie, pravidlá cestnej premávky, ale aj pohybovanie sa v pešej zóne.

Z mesta sme zamierili do lesoparku, cez ktorý sme prešli až na cyklotrasu do Nedožier, ďalej na Lazany a cez Kúty a Prievidzu sme sa vrátili naspäť na Púšť. Náš deň sme ukončili na základni spokojní a unavení. 

Deň druhý

detský tábor pre deti cez leto

Druhý deň sa niesol v znamení celodenného výletu na kúpalisko. Hneď ráno sme si síce museli poradiť s defektom, ktorý ale bol pre našich technikov zo Chcemebike.sk dvojminútová záležitosť. Po opravení defektu a prekontrolovaniu bicyklov sme sa všetci vybrali smer Chalmová.

Počasie nám už druhý deň prialo, a tak bola cesta veľmi príjemná. Cyklistický chodník do Chalmovej je veľmi pekne urobený a naše decká ho zvládli jedna radosť, dokonca sme mali možnosť na spontánne preteky alebo desiatu na vyhliadke medzi Opatovcami nad Nitrou a Novákmi.

Po príchode na kúpalisko v Chalmovej sme bezpečne pozamykali bicykle a utekali sa schladiť do bazéna. Čas na kúpalisku využil každý po svojom. Niektorí ostali oddychovať v tieni, iní sa čvachtali v bazéne a ďalší sa rozhodli zahrať si volejbal. V ten deň sme sa už nikam neponáhľali a využili naplno krásny slnečný deň.

Po olovrante sme si zbalili všetky veci, odomkli bicykle a vracali sa naspäť do základne. S animátormi sme si mysleli, že budeme musieť niektorým deckám pomáhať lebo cesta tam aj celý deň boli už aj tak dosť vyčerpávajúce. Opak bol pravdou a my sami sme mali čo robiť, aby sme s nimi držali tempo alebo sa pretekali ako o život na starej košovskej ceste. 

Deň tretí

tábor pre deti v Prievidzi

Tretieho dňa sme sa nevedeli dočkať. A to práve kvôli programu, ktorý nás čakal. Ráno sme sa ako vždy stretli na základni, z ktorej sme vyrazili do RM centra na lezeckú stenu. Počas lezeckého programu nám a deťom vysvetľovali základy správneho lezenia dvaja skúsenejší lezci, ktorí s nami boli počas celého doobedia a pomáhali deťom správne zvládnuť techniku nie len na boulderovej stene, ale aj ako si správne nasadiť sedák alebo sa uviazať na lano tak, aby sme bezpečne vedeli vyliezť aj vyššie steny alebo skaly.

Po vybláznení na lezeckej stene sme sa presunuli na základňu, kde sme si dali obed a trochu si oddýchli. Po poobedňajšom oddychu sme znova nasadli na svojich dvojkolesových tátošov a viezli sa do Downtown arény, v ktorej sme si s deťmi zahrali laser tag. Toľko radosti, koľko mali chalani keď sa mohli zahrať na malú chvíľu na vojakov a zahrať si dva tímy proti sebe sa nevidí len tak. Hrali sme rôzne scenáre a hracie módy a najťažšie bolo povedať, že sa už musíme vrátiť na základňu, pretože nás tam už čakajú rodičia. Na tento deň deti spomínali až do konca tábora. 

Deň štvrtý

tábor pre deti cez leto v Prievidzi

Štvrtý deň nás čakali workshopy a športové hry kvôli zlému počasiu, pôvodný plán bol pumptrack. Od začiatku plánovania tábora sme vedeli, že nechceme priniesť deťom len zábavu, ale aj skúsenosti do života. Preto sme vo štvrtok hneď ráno vyrazili ku nám do Chcemebike.sk, kde si mohli deti pozrieť ako vyzerá náš servis a naučiť sa veľa praktických schopností. Učili sme sa ako vymeniť reťaz, ako opraviť defekt, či ako centrovať koleso a mnoho ďalších vecí, ktoré budú vedieť využiť aj doma alebo kdekoľvek inde.

Na záver sme si dali malú súťaž o najrýchlejšieho opravára defektu. Po obede na základni sme sa odviezli do telocvične, kde sa mali k dispozícií všetky lopty, rakety, hokejky a všetky rôzne gymnastické pomôcky. Hrali sme florbal, futbal, basketbal a oddychovali na žinenkách až pokým sme sa nemuseli vrátiť naspäť na základňu, kde už čakali rodičia. 

Deň piaty

detský tábor cyklistika

Piaty deň sme mali pred sebou veľa kilometrov, veľké prevýšenie, ale aj zábavy na pumptracku. Cesta, ktorá nás čakala viedla cez Sebedražie, Cígeľ a pokračovala do Lehoty pod Vtáčnikom až do Opatoviec nad Nitrou a cez Prievidzu naspäť na základňu, kde sme si dali obed. Počas cesty sme samozrejme využili všetky cyklistické chodníky, ktoré sa dali a tak sem sa vyhli najviac frekventovaným cestám.

Obed nám dodal potrebné sily na zvládnutie cesty do Novák na Pumptrack, kde nás už čakal Filip, ktorý nám ukázal ako správne na pumptracku jazdiť a ako sa vyhnúť kolíziám. Deti sa mohli povoziť na jeho BMX, ktorá bola naozaj výnimočná a vyskúšať si aj zopár skokov. Nakoniec sme si spravili súťaž o najrýchlejšieho jazdca na pumptracku a vrátili sa naspäť na základňu. 

Deň šiesty

detský tábor na bicykli v prievidzi

Čerešničkou na torte bol deň šiesty. V ten deň sme sa už nestretli na základni, ale pred Chcemebike.sk, kde sme naložili bicykle na vozík a odviezli sa na Handlovské traily, kde nás čakal profesionálny jazdec, ktorý nás učil správnu jazdu. Kvôli zlému počasiu sme nemohli vyskúšať väčšie skoky, ale asi to bolo aj dobrd, lebo chalani boli divokí.

Správna rozcvička, kontrola a nastavenie bicykla boli prvoradé súčasti tréningu. Trénovalo sa brzdenie, klopenie, malé skoky aj slalom. Po výdatnom tréningu sme sa odviezli naspäť do Prievidze, kde nás čakal aj výdatný obed spolu s rodičmi. Lúčenie bolo ťažké, ale spomienky na krásny tábor ostanú navždy. 

A tak sme zvládli a zavŕšili náš cyklistický tábor pod záštitou Chcemebike.sk.

Čítať článok
Prémiový e-bike vs. lacná šunka
Prémiový e-bike vs. lacná šunka

Pri kúpe elektrobicykla sa často rozhodujeme podľa ceny. Niekedy hľadáme konkrétny e-bike podľa parametrov a inokedy hľadáme najlepší pomer výkon vs cena. Lacný elektrobicykel ale môže narobiť viac starostí, ako by ste čakali.

Ako vybrať vhodný elektrobicykel?

Pomoci pri výbere nikdy nie je dosť. Veď cena kvalitného elektrobicykla sa bežne pohybuje na úrovni jazdeného vozidla. Je nám jasné, že na trhu je množstvo značiek a modelov, ktorých každým rokom pribúda a vy sa nemusíte orientovať vo všetkých názvoch, či hodnotách. Aj preto sme tu pre vás, aby sme vám ako odborníci tento proces uľahčili a spolu vybrali ten najvhodnejší prémiový elektrobicykel presne pre vás.

Na začiatok si musíme zodpovedať zopár otázok, ktoré budú kľúčové pri našom výbere. Nie sme klasická výdajňa bicyklov, preto dôkladne počúvame potreby zákazníka analyzujeme a navrhneme najlepšiu možnosť. Do úvahy sa berie niekoľko aspektov, ktoré nám na konci dajú presný výstup. Držíme sa hesla NIKDY nepredať zákazníkovi nevhodný elektrobicykel, aj keby ho akokoľvek chcel, a to z jedného jediného dôvodu - vaša spokojnosť je naša priorita. To je presne to, čo dáva nášmu podnikaniu zmysel - robiť ludí štastnými.

Na čo sa sústrediť pri porovnávaní elektrobicyklov?

ako vybrať elektrobicykel?

Otázka na začiatok znie, či hľadáte kvalitu alebo dobrú cenu, určite si budete pri výbere zohľadňovať niekoľko faktorov. Na čo by ste sa mali sústrediť pri prémiových športových produktoch a lacných e-bikoch?

V prvom rade si musíte ujasniť na aký účel budete elektrobicykel využívať a koľko chcete jazdiť. Možno si poviete, že na bicykli veľa nejazdíte, ale to sa pri elektrobicykli radikálne zmení. Pokiaľ raz sadnete do sedla e-biku, pohltí vás zavislosť na nových zážitkoch, závislosť na spoznávaní nových miest a vrcholov, už sa nebude motať len okolo kopcov, ale zamierite si to rovno na vrchol!

A tu je dôležitá vec číslo 1, a to je motor. Veľký dôraz treba klásť na správny výber pohonnej jednotky. Na trhu sú viacerí výrobcovia a čím ďalej ich bude viac. Najviac zastúpení výrobcovia motorov sú YAMAHA, BOSCH, BAFANG, SHIMANO. Existuje ešte niekoľko výrobcov, ale tí sú pomerne málo zastúpení v predajných modeloch. Osobne sme vyskúšali nespočetné množstvo modelov od rôznych výrobcov, preto máme celkový a reálny prehľad o správaní sa pohonných jednotiek v reálnom, často ťažkom teréne.

Pokiaľ bývate v regióne s hornatými oblasťami a plánujete využivať elektrobicykel, na rekreačné účely alebo športovú jazdu a na dochádzanie do práce, do obchodu a podobne, určite by som siahol bez milosti po najsilnejších motoroch na trhu, ktoré sú uložené v ráme a nie v náboji kolesa. A to z jediného dôvodu - budete jazdiť viac, častejšie, náročnejší terén, tam, kde by ste si s klasickým bicyklom ani netrúfli.

Výber batérie elektrobicykla

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere je batéria do elektrobicykla. Veľa zákazníkov sa pýta aká veľká batéria je v tom-danom modeli a koľko vydrží. Tu sa dostávame do takej čiernej diery, kde sa začína šíriť medzi e-bikermi neduh, takzvaný "kto ho má väčšieho". Podľa nás veľkosť batérie nie je až tak rozhodujúca, pokiaľ sa nechystáte prejsť Slovenskom naprieč na jedno nabitie.

Treba si uvedomiť, že čím má batéria väčšiu kapacitu, tým musí obsahovať viac článkov, a tým sa samozrejme zvačšuje aj váha takého elektrobicykla, ktorá už aj tak je dosť vysoká a má priamy vplyv na reálny dojazd. S vývojom a inováciami prichádzajú na trh motory, ktoré sú lepšie vyladené, majú ľahší chod a spotrebujú menej energie, tým pádom zvyšujú reálny dojazd. Reálny dojazd je závislý na rôznych faktoroch.

Elektrobicykel má obrovskú výhodu, že pre vyšší dojazd je vhodné si správne trasu naplánovať. Pokiaľ sa chystáte na rodinný výlet a nie ste pravidelný cyklista, dojazd okolo 50 km v zmiešanom teréne bude pre vás postačujúci. To dokáže splniť batéria o veľkosti 500Wh s úplným prehľadom. Dnes už sú natoľko rozšírené celoodpružené elektrobicykle, že v žiadnej reštaurácii po vašej cykloceste vám neodmietnu dať dobiť váš elektrobicykel, kým si doplníte energiu a môžete valiť ďalej.

Výber motora elektrobicykla

ako vybrať e-bike, kúpa

Veľmi, ale veľmi dôležité je spojenie dobre vyladeného motora s batériou výrobcu. Preto treba zvoliť výrobcu, ktorý má skúsenosti a históriu nie len s predajom, ale aj s vývojom. Toto je kameň úrazu pri lacných elektrobicykloch, ktoré sú postavené z rôznych poskupovaných dielov a osadené na rámoch z Číny. Častokrát im chýba technická podpora, školenia v servisoch, absencia diagnostiky, nemožnosť dodať náhradné diely na bicykel, a tak sa vám stane, že v sezóne zostanete kľudne aj mesiac bez elektrobicykla, zatiaľ čo vaši priatelia si budú užívať parádne chvíle v sedle kvalitného e-biku.

Výbava elektrobicykla

V ďalšom neposlednom rade je dôležitá výbava elektrobicykla. Pokiaľ sa v tom neorientujete, alebo si nie ste istý, naši zamestnanci v predajni Chcemebike vás budú veľmi radi sprevádzať kúpou kvalitného elektrobicykla a výbavy.

Kvalita komponentov

Pri e-bikoch sú na komponenty na bicykel, ako sú radenie, reťaze, kazety a brzdy vyvíjané omnoho vačšie sily ako pri klasických bicykloch, preto aj tuhosť a kvalita jednotlivych komponentov musí tomu zodpovedať. Žiaľ, mnoho výrobcov a predajcov nasleduje trend zamerať sa na zákazníka, ktorý ide po cene a osadí alebo predá elektrobicykel na úplne základnej sade radenia alebo brzdách, len aby ponúkol cenu, pretože v dnešnej dobe sa z e-biku stáva sociálny status ako bolo kedysi auto. Ten, kto ho má, je na ulici najvačší frajer. Čo už na tom, že to nebrzdí poriadne z kopca a do kopca neradí ako má. Lacný elektrobicykel je ako vegetariánska slanina - proste toto spojenie nejde dohromady vzhľadom na fyziku a technickú náročnosť.

Obráťte sa na odborníkov

Preto pokiaľ si plánujete kúpiť prémiový elektrobicykel, radi vám pomôžeme pri výbere, s radosťou budeme počúvať vaše potreby a plány, pretože nepredávame cenu, ale predávame zážitky, emócie a zdravý životný štýl. Neváhajte nás kontaktovať kedykoľkovek na www.chcemebike.sk, tel. 0915332666 alebo nám prídite porozprávať o vaších predstavách osobne do nášho servisu, kde vám okrem iného ponúkame aj opravu bicyklov v Prievidzi na adrese Kláštorná 1, Prievidza.

Tešíme sa na vás.

Čítať článok
Tipy ako si užiť jazdu na bicykli aj na jeseň
Tipy ako si užiť jazdu na bicykli aj na jeseň

Leto sa síce pomaly, ale isto blíži ku koncu, teploty večer rýchlejšie klesajú, čo je znak, že k nám pomaly prichádza jeseň. Leto bolo bohaté na krásne slnečné dni, ktoré priali nadšencom cyklistiky a športu. Hoci sú na jeseň kratšie dni a počasie býva chladnejšie, to ešte nemúsi byť dôvod, prečo by sme mali už bicykel zazimovať a odložiť do pivnice či garáže.

Práve naopak! Cesta na bicykli na jeseň vás nabije pozitívnou energiou, podporí váš imunitný systém a získate aj pevnejšie zdravie a vyššiu odolnosť proti nachladnutiu a vírusom, ktoré trápia mnohých ľúdí v tomto ročnom období.

Už dávno cyklistika nie je len o klasických horských alebo cestných bicykloch, na Slovensku sú stále viac a viac populárne aj elektrobicykle pre seniorov, vďaka ktorým si tento úžasný šport a pobyt v prírode vychutnajú aj tí skôr narodení.

Jeseň je, aj vďaka krásne sfarbenými listami stromov, ktoré vytvárajú magické, ukľudnujúce prostredie, jedno z najkrajších ročných období a aj vďaka tipom od chcemebike.sk si ju užijete na bicykli naplno.

Kvalitné cyklistické oblečenie

Chladnejšie počasie spolu s neočakávaným náhlym dažďom nepoteší žiadneho cyklistu a je dôležité ostať v teple a suchu. Určite sa treba na jeseň vhodne obliecť, najmä pri rýchlejších jazdách dolu kopcom pocítite väčší chlad a pokiaľ ste sa predtým zapotili, ofúkne vás a na bicykel môžete na pár dní zabudnúť.

Netreba to však s oblečením preháňať, na jesen pohodlne stačia 2 vrstvy funkčného cyklistického oblečenia. V našom eshope vám ponúkame lacné cyklistické oblečenie, z ktorého si určite vyberie celá rodina a zahreje vás aj v chladnejšom počasí. Aby vás nič neprekvapilo, vezmite si do batoha alebo brašne aj náhradné suché oblečenie alebo nepremokavú bundu, ktorá vás ochráni pred dažďom.

Cyklistické bundy

Základom každého cyklistu na jeseň sú, okrem funkčného spodného oblečenia, aj cyklistické bundy. Kvalitnejšie bundy spoznáte vďaka tomu, že sú okrem vetru- a vodeodolná aj priedušné, takže dovolia vášmu telu počas bicyklovania dýchať, čo oceníte najmä pri nárocných jazdách do kopca.

Na trhu nájdete aj teplejšie varianty búnd, ktoré vám poslúžia aj na teplejšie zimy, keď vonku ešte nie je úplný mráz. Do cyklo bundy sa určite oplatí investovať, predídete tak prípadnej chorobe a prechladnutiu.

Cyklistické vesty

V príchodom jesene prichádzajú aj kratšie dni a pokiaľ radi chodíte do prírody na dlhšie výlety, alebo chodíte do roboty za tmy, určite nezabúdajte mať na cyklo oblečení reflexné prvky. Vďaka reflexnému materiálu vás môže okoloidúce vozidlo zbadať z vzdialenosti až dvesto metrov, čo je dostatočne dlhá doba, aby mohol vhodne zareagovať a vám sa nič nestalo.

Ba čo viac, cyklistické vesty sú tzv. medzistupeň v chladnejšom počasí, primárne určenie majú ako tepelná izolácia, ďaľšia vrstva v ešte nie moc chladných podmienkach, a zároveň sa dá použiť aj ako reflexná vrstva na bundu k nohaviciam. Existujú dva druhy - obtiahnuté a MTB, ktoré sú voľné a chránia pred chladom aj vodou.

Cyklistické nohavice

Okrem bundy na jeseň oceníte aj dlhé nohavice na bicykel. Mnoho ľudí má k nim predsudky, avšak cyklistické nohavice, okrem toho, že sú aerodynamické, plnia svojú hlavnú úlohu – a to ochrániť vás pred chladom. Navyše, vložka či výplň v cyklo nohaviciach vás ochráni pred bolesťou a odreninami od sedla, vďaka čomu budete môcť jazdiť aj dlhé hodiny.

Dajte si však pozor na veľmi lacné cyklo nohavice, tie majú väčšinou túto vložku dosť nekvalitnú, čo vás v konečnom dôsledku veľmi neochráni.

Nezabúdajte ani na nohy

Nohy musia ostať v suchu. To platí aj pre cyklistiku. Či už používate pri bicyklovaní sa klasickú obuv alebo mtb či cestné tretry, cyklistické návleky na nohy zaručia, že vaše nohy budú v suchu a teple aj počas jesene.

Cyklistické doplnky

So zmenou počasia prichádzajú aj iné podmienky na cestách v meste alebo na kopcoch. Tomu treba prispôsobiť aj váš bicykel a vystrojiť ho dodatočnými cyklistickými doplnkami, po ktorých by sme v lete možno nesiahli.

Svetlá na bicykel

Jazda za šera, či za tmy býva dosť riskantná. Okrem už vyššie spomenutých reflexných prvkov, vybavte svoje bicykle alebo elektrobicykle aj svetlami na bicykel. Jazda na bicykli bez svetiel alebo odraziek patria medzi najčastejšie chyby cyklistov. Nám na bicykli sa síce môže zdať, že je ešte vidno, avšak v aute panujú iné podmienky, šofér musí dávať pozor na mnoho okolitých vecí na ceste a ľahko môže dôsť k tomu najhoršiemu.

Navyše, cyklistom zo zákona plynie povinnosť mať svetlá na bicykel - takže za ich neprítomnosť vám hrozí pokuta - a to biele vpredu a červené vzadu. Ideálne sú tzv. blikačky, ktoré zaistia, že si vás šofér naozaj všimne.

Okrem toho, v poslednej dobe adrenalínoví nadšenci obľubujú aj nočné výjazdy do kopcov, tu doporučujeme klasických svetiel aj prilby na bicykel s dodatočným svetlom, použitie špeciálnych svetiel so zvýšenou svietivosťou zaručia dobrú viditeľnosť aj v najnáročnejších podmienkach.

Plášte na bicykel

Tak ako aj vaše auto, aj svojho dvojkolesového tátoša by ste mali prezúvať so zmenami podmienok. Cestných cyklistov častokrát potrápi veľké množstvo vody a lístia na cestách, či chodníkoch, jazdcov v horách zas väčšie blato. Vyberte si preto kvalitné plášte na bicykel, na jeseň sú vhodnejšie plášte s lepším gripom, vďaka ktorým budete mať lepšiu stabilitu a ovládanie vášho bicykla alebo elektrobicykla a ani dážď vám neurobí väčšie ťažkosti.

Blatníky na bicykel

Hoci toto príslušenstvo nie je veľmi obľúbené medzi cyklistami, blatníky na bicykel zaručene oceníte počas upršaných a mokrých dní, kedy sa mlákam jednoducho nevyhnete. Na výber máte kratšie i dlhšie blatníky, ktoré si ľahko namontujete i sami.

Servis bicykla

V neposlednom rade, tak ako pripravujete bicykel na letnú sezónu, nemali by ste zabudnúť skontrolovať váš bicykel ani na jeseň. Tipy a rady o servise nájdete v našom blogu, alebo navštívte náš servis bicyklov v Prievidzi, kde sa naši skúsení servisáci postarajú o váš bicykel, elektrobicykel i BMX – skontrolujeme všetko od nastavenia a funkčnosti bŕzd, stredových častí, kľúk, prevodov, reťaze a mnoho iného a vami zakúpené cyklo doplnky vám radi namontujeme na váš stroj.

Čítať článok
Oprava kotúčových bŕzd na bicykli
Oprava kotúčových bŕzd na bicykli

Každý, kto rád jazdí na bicykli či elektrobicykli potvrdí, že najdôležitejšou časťou výbavy stroja sú brzdy. Dobre nastavené a funkčné kotúčové brzdy na bicykel sú jednoducho nenahraditeľné pre vašu bezpečnosť na ceste, alebo v teréne.

Bicyklovanie a cykloturistika nabrala v posledných rokoch na popularite a je jednoznačne najprístupnejším a najjednoduchším športom pre všetky vekové kategórie. Dá sa robiť hocikedy, hocikde a po celý rok. Po zime by však mali vaše bicykle či ebiky absolvovať kontrolu, aby ste si nadchádzajúce jazdy užili naplno.

Na servis bicykla však treba myslieť v dostatočnom predstihu, akonáhle sa trošku oteplí a vykúkne slniečko, všetci budú chcieť ísť na výlet a čakacie doby v servisoch sa predlžujú, niektoré súčiastky a náhradné diely na bicykel môžu byť vypredané.

Profesionálny servis bicyklov vs urob si sám

Najlepším spôsobom ako pripraviť bicykel na sezónu je jeho kontrola v servise. Chcemebike.sk Vám ponúka profesionálnu službu Oprava bicyklov v Prievidzi, kde sa o Vašu mašinu postarajú profesionálni mechanici vyškolení pre opravu bicyklov i elektrobicyklov. Máte tak garanciu dobre odvedenej práce, kvalitných dielov a záruku na opravy.

Na druhej strane, ak ste dostatočne zruční, niektoré opravy si budete vedieť urobiť aj sami len so základným náradím doma či v garáži. Máme pre vás preto niekoľko tipov, ako môžete vylepšiť účinnosť a nastaviť vaše brzdy.

Oprava kotúčových bŕzd na bicykli: ako na to

Brzdové kotúče na bicykel

Brzdové kotúče sú jednoznačne jedným z najdôležitejších komponentov brzdovej sústavy a ich tvar, veľkosť, opotrebovanie ovplyvňuje efektívnosť vášho brzdenia na cestách. Brzdové kotúče podliehajú opotrebovaniu rovnako ako aj ostatné komponenty bicykla, ich životnosť závisí od:

 • materiálu, z akého sú zhotovené
 • intenzity brzdenia
 • najazdených kilometrov
 • hmotnosti jazdca
 • stavu brzdových doštičiek

Ak je brzdové obloženie opotrebované, na bicykli radšej nejazdite a nechajte ho vymeniť v odbornom servise, chybné nastavenie môže zapríčiniť nehodu a nemilé následky. Kedy je potrebné vymeniť brzdový kotúč zistíte aj tým, že na boku kotúča nájdete vypálenú minimálnu hrúbku, pri ktorej by sa mal kotúč vymeniť. Hrúbku zmeriate meradlom mimo hranu kotúča, pretože hrana môže byť inak opotrebovaná.

Kotúčové brzdy potrebujú pre zahájenie brzdenia určitú dobu. Brzdná sila sa za túto dobu zvýši. Berte túto skutočnosť do úvahy po celú dobu zahájenia brzdenia. Rovnaký efekt sa prejaví aj po výmene brzdového klátika alebo kotúča.

Kotúče sa vyrábajú prevažne z nehrdzavejúcej ocele s hrúbkou štandardne okolo 2 mm, no nájdete i kvalitnejšie brzdové kotúče v kombinácii hliník a oceľ, ktoré prinesú jazdcovi ešte lepší odvod tepla, čím si kotúč zachová lepšie brzdné účinky aj pri dlhšom brzdení, čo oceníte najmä pri dlhších a strmších kopcoch. Oceľová brzdná plocha zabezpečuje najlepšie vlastnosti v pomere tuhosti, odvodu tepla a opotrebenia.

Ak sa pri brzdení vyskytnú neobvyklé zvuky, je možné, že je brzdový klátik opotrebovaný až na hranicu použiteľnosti. Nechajte brzdy vychladnúť a skontrolujte silu brzdového klátika. Ak je treba, nechajte klátiky vymeniť.

Dávajte si pozor, aby ste sa pri montáži, demontáži či údržbe bicykla nedotkli prstami otáčajúceho sa brzdového kotúča. Ak by sa vám prsty dostali do brzdového kotúča, mohli by ste si spôsobiť vážne poranenie. Takisto si dajte pozor po skončení alebo počas jazdy, brzdové kotúče na bicykel môžu byť po brzdení horúce, preto sa týchto dielov v priebehu jazdy alebo bezprostredne po zosadnutí z bicykla nedotýkajte. Mohli by ste sa spáliť.

canva-MAEJCu0eYCQ

Asi každý cyklista, ktorý má svoj bike vybavený kotúčovými brzdami už zažil pískanie pri brzdení. Najčastejšie je to spôsobené:

Ako tieto chyby napraviť:

Nesprávne nastavené brzdové doštičky

Pokiaľ ste si sami vymienali brzdové platničky alebo kotúče, je možné, že ste brzdy na bicykel nesprávne nastavili, vycentrovali. Veľmi ľahko to napravíte pomocou imbusového kľúča, ním povolíte brzdový strmeň, stlačte brzdu, čím sa strmeň dostatočne vycentruje do správnej polohy a počas držania brzdy strmeň pritiahnite naspäť imbusovým kľúčom, čím túto závadu odstránite.

Mastnota na brzdovom kotúči

V tomto prípade je potrebná demontáž brdových kotúčov aj doštičiek, aplikujte vhodný prípravok na odstránenie mastnoty, povrch doštičiek môžete jemne prejsť šmirglom a poskladajte naspäť brzdy dokopy. Dbajte na to, aby vaše ruky boli dostatočne čisté, umyté, aby sa do bŕzd pri skladaní nedostala ďaľšia mastnota.

‚Zapečenie‘ bŕzd po dlhšom brzdení

Ak to vidlica a rám na vašom bicykli dovoľujú, použite väčší priemer kotúčov, prípadne môžete využiť brzdové tlmiče, ktoré sa dodatočne montujú v oblasti strmeňov.

Vlhké počasie

Počas dažďa môže taktieť prísť k pískaniu bŕzd, tu stačí prudšie a častejšie brzdiť, čím sa voda odparí a pískanie prestane.

Ako vymeniť brzdový kotúč

Existujú dva typy uchytenia brzdového kotúča – centerlockové uchytenie a 6-skrutkové uchytenie.

Pri centerlockovom uchytení nasadíme vhodný kľúč a v protismere hoidnových ručičiek povolíme maticu, vyberieme ju a aj podložku a vyberieme starý kotúč. Spätné nasadenie je v poradí – nový kotúč, podložka a matica.

Pri 6-skrutkovom uchytení povolíme imbusovým kľúčom všetky skrutky, vyberieme ich a následne vyberieme starý brzdový kotúč. Následne nasadíme nový kotúč, nasadíme podložky a utiahneme skrutky rovnomerne.

Silu utiahnutia v newtonmetroch pri oboch typoch uchytenia nájdete vypálenú na kotúči.

Ako vymeniť brzdové doštičky

Tenkým imbusovým kľúčom odšróbujeme tzv. pin (u niektorých brzdách nájdete zavláčku, ktorú kliešťami vyrovnáte a vytiahnete), vytiahneme doštičky. Ak sa pri manipulácii vytlačili piestiky na brzdách, je potrebné ich zatlačiť späť plastovou paličkou (najlepšie je použiť monpáky na bicykel, ktoré nájdete v každom cyklonáradí), a to z dôvodu, aby bolo možné nainštalovať nové brzdové doštičky na bicykel, ktoré budú samozrejme hrubšie ako tie staré opotrebované.

V každej sade brzdových doštičiek nájdeme pár doštičiek a strunku, na ktorých je potrebné si všimnúť ich určenú jej pravú a ľavú stranu pre nasadenie. Nasadíme doštičky do strunky, jemne stlačíme a zasunieme dovnútra. Následne nasadíme pin a nainštalujeme do bicykla spolu s bezpečnostnou zavláčkou.

Pre viac informácií ako pripraviť bicykel na sezónu, navštívte náš blog na stránke.

Čítať článok
Základná údržba odpruženia na bicykli
Základná údržba odpruženia na bicykli

Odpruženie patrí k jedným z najdrahších komponentov bicykla, a preto je dôležité sa oň starať, aby sme jeho životnosť čo najviac predĺžili.

Ceny odpružených vidlíc a tlmičov sa pohybujú od pár stoviek a často presahujú aj hranicu tisíc eur, zanedbanie starostlivosti vás tak môže vyjsť naozaj draho.

Najväčší ,,nepriatelia” odpruženia

Podobne ako ložiská a iné pohyblivé časti, ani tlmiče a vidlice na bicykel sa nemajú v láske s vodou, blatom, hlinou a inými nečistotami. Ak sa čiastočky hliny, či blata dostanú do gufier, kde sa zmiešajú s olejom a vazelínou, pôsobia ako brúsna pasta, ktorá môže vaše odpruženie natrvalo poškodiť.

Základná údržba odpruženia

Základná údržba odpruženia na bicykli

Po každej jazde je dôležité nečistoty z okolia gufier a vnútorných nôh dôkladne utrieť čistou handrou. Mnohí bikeri zvyknú následne použiť mnohé doplnky na bicykel, ako napríklad silikónový sprej na vytiahnutie nečistôt v guferách a premazanie, osobne však tento spôsob neodporúčame!

Časté používanie takýchto sprejov môže mať za následok vyplavenie vazelíny z gufier a následné poškodenie klzných plôch.

Oveľa lepším a efektívnejším variantom je použitie mazacieho oleja priamo určeného pre odpruženie. Naneste malé množstvo oleja priamo na vnútorné nohy vidlice, či piestnicu tlmiča a následne niekoľkokrát prepružte. Zvyšný olej utrite, aby sa zamedzilo zachyteniu ďalších nečistôt. Takýmto spôsobom viete výrazne predĺžiť životnosť gufier.

Znížená citlivosť vidlice?

Ak sa vám zdá, že vaša vidlica stratila citlivosť na začiatku zdvihu a premazanie gufier nepomohlo, tak príčinou môže byť vzduch uniknutý do vonkajších nôh vidlice.

Riešenie tohto problému je veľmi jednoduché a zaberie vám asi minútu. Stačí, ak si vezmete úzku plastovú elektrikársku pásku a opatrne ju zasuniete do gufera, stačí pár cm. Pravdepodobne budete počuť krátke zasyčanie, potom pásku vyberte a zopakujte na druhej vnútornej nohe.

Základná údržba vidlice na bicykel

Na zabezpečenie čo najdlhšej životnosti odpruženia je dôležité dodržiavať servisné intervaly stanovené výrobcom – napr. pri vidliciach RockShox by sa mal servis spodných nôh vykonávať každých 50 najazdených hodín a celkový servis bicykla každých 200 hodín.

Ak si neviete rady s vašim bicyklom alebo potrebujete väčší servis, obráťte sa na našu službu servis bicyklov v Prievidzi.

Čítať článok
Hore
13 položiek celkom