Zmena veľkosti plášta kolesa : Ako ovplyvňuje meranie rýchlosti a asistenciu elektrobicykla

Zmena veľkosti plášťa : Ako ovplyvňuje rýchlosť a asistenciu elektrobicykla

Pri jazde na bicykli je dôležité mať správne nastavený cyklopočítač, aby bol schopný presne merať vzdialenosť a rýchlosť. Avšak, nie vždy si cyklisti uvedomujú, že zmena priemeru kolesa môže mať výrazný vplyv na presnosť meraní. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa mení  obvod kolesa pri zmene veľkosti plášťa a aký vplyv to má na meranie rýchlosti a asistenciu elektrobicykla.

1. Vplyv priemeru kolesa na meranie vzdialenosti

Cyklopočítač merá vzdialenosť na základe otáčok kolesa a zmeraného obvodu. Presná kalibrácia je kľúčová pre správne meranie, pretože aj malá zmena v priemere môže mať veľký vplyv na zobrazenú vzdialenosť. Napríklad, ak máme nesprávne nastavený obvod kolesa o 5%, môže to viesť k nežiaducemu rozdielu v zobrazených vzdialenostiach. Čo môže byť veľký problém pre hltačov kilometrov.

2. Zmena plášťa a ovplyvnenie obvodu kolesa

Menšie alebo väčšie pneumatiky ovplyvňujú priemer kolesa a tým aj jeho obvod. Pri výmene plášťa je dôležité vziať do úvahy aj to, ako sa zmení obvod kolesa. Napríklad, ak meníme z úzkeho plášťa na širší plášť, priemer kolesa sa zväčší tým že sa zmení aj výška plášťa a teda aj jeho obvod, čo môže viesť k nesprávnemu meraniu rýchlosti a vzdialenosti. Tak isto sa to môže udiať pri zmene dezénu keď meníme z jemného dezénu na agresívny ktorý má štuple o dosť väčšie a tým pádom aj väčšiu výšku plášťa.

3. Vplyv na rýchlosť

Zmena priemeru kolesa môže mať priamy vplyv na zobrazenú rýchlosť na cyklopočítači. Väčší priemer kolesa bude znamenať, že každý obrat kolesa pokryje väčšiu vzdialenosť, takže zobrazená rýchlosť bude vyššia ako pri menšom priemere. To môže byť zavádzajúce pre cyklistu.

4. Vplyv na asistenciu elektrobicykla

Okrem merania rýchlosti môže zmena priemeru kolesa ovplyvniť aj asistenciu elektrobicykla. Elektronické systémy asistencie používajú údaje o rýchlosti a otáčkach kolesa na reguláciu výkonu motora. Ak cyklopočítač poskytuje nesprávne údaje o rýchlosti kvôli zmene priemeru kolesa, môže to viesť k neefektívnemu využitiu batérie a nižšiemu výkonu. Tak isto sa zmení aj hranica asistencie pohonu ktorý sa vypína pri rýchlosti 25km/h. Pokiaľ riadiaca jednotka dostáva špatné informácie môže dochádzať k javu kedy sa asistencia bude vypínáť omnoho skôr čo je nežiadúce a otravné. pokiaľ ťa obmedzenie rýchlosti aj tak štve pozri si naše chipy pre odblokovanie rýchlosti elektrobicykla. Tu nájdeš chip pre odblokovanie elektrobicykla bafang,panasonic,brose,bosch a iné.Odblokovanie rýchlosti elektrobicykla

5. Odporúčania pri zmene plášťa

Pre správne fungovanie cyklopočítača je dôležité pravidelne kontrolovať a kalibrovať jeho nastavenia. Ak meníme plášť na bicykli, je potrebné prekalibrovať cyklopočítač podľa nového priemeru kolesa. To zabezpečí presné meranie rýchlosti a vzdialenosti. Odporúča sa tiež pravidelná údržba a overovanie presnosti merania.

 

Záver

Presné meranie vzdialenosti a rýchlosti je kľúčové pre každého cyklistu, a preto je dôležité mať správne nastavený cyklopočítač. Zmena priemeru kolesa môže mať výrazný vplyv na jeho funkciu, preto je dôležité brať túto zmenu do úvahy pri výmene plášťa alebo pneumatík na bicykli.